NEFFA Events - Sunday April 21, 2024
Preliminary Schedule — Subject to Change!
View:
Friday
-
Saturday
-
Change View Type
-
Event Code Info
10:00am
Ragtime Foxtrot
TB
--
Susan de Guardiola
,
Two Cousins
--
Ballroom AB (Hotel East) (50 min.)
Easy Morning Contras
DS
--
Lisa Greenleaf
,
einstein's little homunculus
--
Ballroom CDE (Hotel East) (50 min.)
Scandi Jam Session
GS
--
lydia ievins
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Intro to International Folk Dance
TB
--
Yaron Shragai
,
The Mad Katters
--
Marlborough (Hotel West) (50 min.)
Family Morris Dance Workshop
DF
--
Alex Cumming
--
Princess (Hotel East) (50 min.)
Contra Choreography
C
--
Chris Page
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
Old Time Gospel Sing
GB
--
Dallal & Henry
--
Trade Center Tent (50 min.)
Balkan Brass Band Dance
DS
--
Conical Cacophony
--
Trade Center West (50 min.)
Tunewriting Workshop
TB
--
Larry Unger
--
Westborough (Hotel West) (50 min.)
10:30am
Scottish Gems Rarely Heard
E
--
Anne Kazlauskas
,
Ishmael Stefanov-Wagner
--
Southborough (Hotel West) (50 min.)
11:00am
French Balfolk Sampler
TB
--
Lynn Baumeister
,
Lisa Tamres
,
Box and String Trio
--
Ballroom AB (Hotel East) (50 min.)
Pleasing Progressions in ECD
DS
--
Margaret Bary
,
Brookline Country Players
--
Ballroom CDE (Hotel East) (50 min.)
Balkan Sing and Play
GS
--
Ralph Iverson
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Intro to Contra
DB
--
Sue Gola
,
Zachary Mills
--
Marlborough (Hotel West) (50 min.)
Contras & Squares with a French Flair with Cindy Larock
DF
--
Les Bijoux Folque Orchestra
--
Princess (Hotel East) (50 min.)
--
Orion Longsword
,
WhistlePig Morris Dancers
,
Seriously Sharp Rapper
--
Ritual Dance (Outside Trade Center) (50 min.)
Sea Chanteys - How Were They Used?
P
--
Chris Koldewey
--
Seminar (Hotel East) (50 min.)
Hootenanny Singalong
GF
--
Jason Baker
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
Bluegrass Slow Jam - All Are Welcome
GB
--
Jay Johnson
--
Trade Center Tent (50 min.)
Tribute to Tony Parkes
DS
--
Various Callers
,
Calliope
--
Trade Center West (80 min.)
Klezmer Jam
GS
--
Klezmer Jam Band
--
Westborough (Hotel West) (50 min.)
11:30am
Nyckelharpa or not?
E
--
lydia ievins
--
Southborough (Hotel West) (50 min.)
12:00noon
Learn Rørospols! (Norwegian Cpl Dance)
TS
--
Tom Roby
,
Laura Stern
,
Rorosvenner
--
Ballroom AB (Hotel East) (35 min.)
Dance Performances
--
Boston Scottish Country Dancers
;
Samburis -- Lithuanian Folk Dance Group of Boston
;
Germantown Country Dancers
;
Simran Kaur
;
Bolly Beatzz by Priya
;
Country Dance Society, Boston Centre
--
Ballroom CDE (Hotel East) (50 min.)
Irish Slow Session
GB
--
Tabbies' Delight
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Intro to Quebecois Step Dancing
TB
--
Cindy Larock
,
Deux Bijoux
--
Marlborough (Hotel West) (50 min.)
Family Barn Dance
DF
--
Alex Cumming
--
Princess (Hotel East) (50 min.)
--
Marlboro Morris M
,
Mystic Garland Dancers
--
Ritual Dance (Outside Trade Center) (50 min.)
Springtime Tunes- Flute, Feet, Piano
E
--
Confluence
--
Seminar (Hotel East) (50 min.)
Folk Song Sing Along
GF
--
Howie Rashba
,
Mel Green
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
Open Drum Circle
GB
--
Dave Curry
--
Trade Center Tent (50 min.)
In the 'Made Up Here Lately' Tradition
E
--
David Diamond
--
Westborough (Hotel West) (50 min.)
12:30pm
Contemporary Folk with Traditional Roots
E
--
David Coller
,
Diane Chodkowski
--
Southborough (Hotel West) (50 min.)
There and Back Again Contras
DS
--
Hannah Chamberlain
;
Casey Murray, Molly Tucker, and Sam Zakon-Anderson
--
Trade Center West (50 min.)
12:45pm
Roros Norway Dance Party
NX
--
Rorosvenner
--
Ballroom AB (Hotel East) (35 min.)
1:00pm
Balkan Dances to Beautiful Balkan Voices
DS
--
Jonathan Young
,
Sue Rose
,
Krasivi Perli
--
Ballroom CDE (Hotel East) (50 min.)
Sad Songs to Smile About
E
--
Ergo Canto
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Family Dances to International Music
DF
--
Andy Taylor-Blenis
--
Marlborough (Hotel West) (50 min.)
--
Still River Sword
,
Nobska Lights
--
Ritual Dance (Outside Trade Center) (50 min.)
Veracruzan Flute and Son Jarocho
E
--
Allison Espinosa
--
Seminar (Hotel East) (50 min.)
Create a Mummers' Play!
GF
--
Betty Lehrman
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
Sea Chanteys and Songs of the Sea
E
--
Three Sheets to the Wind
--
Trade Center Tent (50 min.)
Melodic Clawhammer Banjo Workshop
TS
--
Ken Perlman
--
Westborough (Hotel West) (50 min.)
1:30pm
Gallopade! (Lively Set Dances)
TS
--
Susan de Guardiola
,
Calliope
--
Ballroom AB (Hotel East) (50 min.)
McQuillen Tune Slow Jam
GS
--
Chris Carpenter
,
Dave Miller
--
Princess (Hotel East) (50 min.)
Honky Tonk Singalong
GB
--
Planet Banjo
--
Sterling (Hotel West) (50 min.)
Contra Medley
NX
--
Live Wire
--
Trade Center West (20 min.)
2:00pm
Polish Folk Show
E
--
White Eagle Folk Dance Academy
--
Ballroom CDE (Hotel East) (50 min.)
You Can Take the Girl out of Gloucester...
G
--
Olivia Gale
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Intro to English Country Dance
DB
--
Val Medve
,
Crossover
--
Marlborough (Hotel West) (50 min.)
--
Johnny Jump Ups
,
And Sometimes Y
,
Juggler Meadow Morris Men
--
Ritual Dance (Outside Trade Center) (50 min.)
NEFFA Annual Meeting
C
--
NEFFA Board
--
Seminar (Hotel East) (50 min.)
Kids Contra Jam
GF
--
Jeff Kaufman
,
Lily Wise
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
Chantey Sing
GB
--
Jeff Keller
,
Mike Gibson
--
Trade Center Tent (110 min.)
Wavy Contras
DS
--
Ben Sachs-Hamilton
,
Zarkadelphia
--
Trade Center West (50 min.)
Cajun Fiddle Workshop
TS
--
Cathy Mason
--
Westborough (Hotel West) (50 min.)
2:30pm
Croatian Dance Favorites
DS
--
Pajdashi
--
Ballroom AB (Hotel East) (50 min.)
Beatles Singalong
GF
--
Rocking Horse People
--
Princess (Hotel East) (50 min.)
Songs in Languages Other Than English
GB
--
Clarice Kjerulff
--
Southborough (Hotel West) (50 min.)
More Celtic Misery & Mayhem
E
--
Coffin Dodgers with TB & the Infectones
--
Sterling (Hotel West) (50 min.)
3:00pm
Waltz Party!
DS
--
Larry Unger & Friends
--
Ballroom CDE (Hotel East) (50 min.)
Dancing Down the Days
E
--
Valentine Doyle
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Family Dance
DF
--
Kristin Seibert
,
Kingfisher
--
Marlborough (Hotel West) (50 min.)
NEFFA at 80!
C
--
NEFFA at 80 Panel
--
Seminar (Hotel East) (50 min.)
Old-time Songs
E
--
Martha Burns
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
David Kaynor Tunes & Contras
DS
--
Don Veino
,
Joy Factor
--
Trade Center West (50 min.)
One String More Clawhammer
E
--
Steve Bittenson
--
Westborough (Hotel West) (50 min.)
3:30pm
Balkan Dance Party
NS
--
Rakiya
--
Ballroom AB (Hotel East) (50 min.)
Women of Folk
E
--
Trail Mix
--
Princess (Hotel East) (50 min.)
Long Neck Banjo Workshop
P
--
Jason Baker
--
Southborough (Hotel West) (50 min.)
Raga Music of the East
E
--
Satyaki Dutta
,
Raj Kumar Chattopadhyay
--
Sterling (Hotel West) (50 min.)
4:00pm
English Favorites Dance Party
DS
--
Dereck Kalish
,
Linda Nelson
,
Mulberry Garden
--
Ballroom CDE (Hotel East) (90 min.)
Concertina Repair & Maintenance
P
--
Mike Agranoff
--
Duchess (Hotel East) (50 min.)
Women's Rights and Wrongs Songs
G
--
Deborah Goss
--
Sudbury (Hotel West) (50 min.)
Festival Orchestra Contras and Sqs—Merry Go Round at 4:35!
DS
--
Ben Sachs-Hamilton
,
Bob Isaacs
,
Festival Orchestra
--
Trade Center West (90 min.)
Closing Sing-Around
GB
--
Allen Hopkins
--
Westborough (Hotel West) (90 min.)
4:30pm
Balkan & International Dance
NS
--
Sladka
--
Ballroom AB (Hotel East) (60 min.)
New England Folk Festival Association